Najczęściej zadawane pytania dotyczące paneli fotowoltaicznych: nasze odpowiedzi i porady

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA DOTYCZĄCE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH: NASZE ODPOWIEDZI I PORADY

15-03-2024

W dzisiejszych czasach, kiedy troska o środowisko naturalne staje się coraz bardziej powszechna, wiele osób zastanawia się nad instalacją systemu fotowoltaicznego w swoich domach czy przedsiębiorstwach. Jednakże, wraz z rosnącym zainteresowaniem, pojawia się również mnóstwo pytań i wątpliwości dotyczących tej technologii. W naszym dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać najczęściej pojawiające się pytania oraz udzielić najlepszych porad, które pomogą lepiej zrozumieć, jak działają panele fotowoltaiczne, a także czy są odpowiednie dla Waszych potrzeb. Czy jesteście gotowi na pogłębienie swojej wiedzy na temat energii słonecznej? Zaczynamy!

W dzisiejszych czasach, kiedy troska o środowisko naturalne staje się coraz bardziej powszechna, wiele osób zastanawia się nad instalacją systemu fotowoltaicznego w swoich domach czy przedsiębiorstwach. Jednakże, wraz z rosnącym zainteresowaniem, pojawia się również mnóstwo pytań i wątpliwości dotyczących tej technologii. W naszym dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać najczęściej pojawiające się pytania oraz udzielić najlepszych porad, które pomogą lepiej zrozumieć, jak działają panele fotowoltaiczne, a także czy są odpowiednie dla Waszych potrzeb. Czy jesteście gotowi na pogłębienie swojej wiedzy na temat energii słonecznej? Zaczynamy!

Jakie pytania należałoby zadać sobie przed podjęciem decyzji?

Głównym zadaniem fotowoltaiki jest generowanie zysków, jednak żeby tak się stało, musi być odpowiednio dostosowana do potrzeb oraz miejsca montażu. Jakie pytania należy zadać przed jej założeniem, by uniknąć niepotrzebnych rozczarowań? Przede wszystkim trzeba zacząć od posiadania podstawowej wiedzy oraz obeznania w tym temacie. Czy znamy zasady działania fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną na elektryczną. Każde ogniwo fotowoltaiczne składa się z krzemowych płytek, które absorbują promienie słońca. Kiedy cząsteczka światła w nie uderza, wybija elektrony, tworząc przepływ prądu elektrycznego. Następnie jest on zbierany przez panele PV i przekazywany do systemu danego obiektu.

Fotowoltaika – na jaki temat warto zasięgnąć informacji?

Innowacyjna forma pozyskiwania energii słonecznej oprócz licznych plusów dla środowiska oraz człowieka niesie za sobą mnóstwo niewyjaśnionych kwestii, a co za tym idzie, także pytań – niejednokrotnie bez odpowiedzi, dlatego wskazane jest skupienie się na tym, co należy wiedzieć przed jej założeniem.

Korzyści płynące z instalacji PV

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy panele fotowoltaiczne są opłacalne oraz jakie mają korzyści. Ich założenie skutkuje zaletami zarówno dla środowiska, jak i dla właściciela domu lub przedsiębiorstwa. Oto kilka najważniejszych z nich:

  • oszczędność pieniędzy – mogą zmniejszyć rachunki za prąd, ponieważ pozwalają na generowanie własnej energii elektrycznej, a co za tym idzie, stajemy się niezależni energetycznie,
  • ochrona natury – nie emitują szkodliwych substancji ani gazów cieplarnianych, co pomaga w ograniczaniu emisji CO2,
  • inwestycja – instalacja może zwiększyć cenę nieruchomości oraz przynosić zwrot kosztów montażu przez wiele lat.

Liczne zalety finansowe, ekologiczne oraz praktyczne sprawiają, że fotowoltaika staje się coraz bardziej powszechna w Polsce i na świecie. Warto się na nią zdecydować, jeśli pragniemy niezawodnego, bezobsługowego łącza prądu.

Fotowoltaika a finanse

Kwestie finansowe – to właśnie one odgrywają bardzo ważną rolę przy zakładaniu instalacji fotowoltaicznej. Dlatego wskazane jest, aby poznać szczegóły z nimi związane, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Częstym pytaniem wśród interesantów jest to związane z podatkiem.

Czy zakup paneli fotowoltaicznych można odliczyć od podatku?

Tak, zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych każdy właściciel lub współwłaściciel nieruchomości może odliczyć od podstawy opodatkowania sumę wydaną na termomodernizację. W skład ulgi wchodzą materiały, usługi oraz zakupione urządzenia.

Jakie są opłaty za prąd po instalacji fotowoltaiki?

Na to pytanie niestety nie ma jednej odpowiedzi. Zależy to od wielu czynników, m.in. od doboru mocy paneli, które mogą pokryć nawet całość zapotrzebowania dla danego gospodarstwa, ale nie muszą. Co za tym idzie? Opłata za pobraną z sieci energię może spaść nawet do zera – wówczas użytkownik fotowoltaiki ponosi tylko koszty obsługi klienta i utrzymania sieci, tzw. opłaty stałe. To właśnie dlatego posiadanie własnego magazynu prądu jest tak opłacalne!

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszty zakładania ogniw nie są jasno sprecyzowane, mogą się różnić w zależności od różnych czynników takich jak:

  • zakup – cena paneli zależy od ich rodzaju, wydajności oraz od samego producenta,
  • koszty instalacji – ten również może się różnić, w zależności od stopnia złożenia instalacji lub lokalizacji,
  • urządzenia dodatkowe – niektóre instalacje mogą wymagać akcesoriów, takich jak akumulatory, inwertery czy kontrolery ładowania. Ich ewentualne koszty także należy uwzględnić.

Ogólnie rzecz biorąc, instalacja PV może być dość kosztowna na początku, ale z biegiem czasu okazuje się, że jest opłacalną inwestycją – poprzez oszczędności widoczne na rachunkach za prąd.

Czy opłaca się starać o dotację i ile ona wynosi?

Starając się o dofinansowanie, należy wziąć pod uwagę, że wymaga ono poświęcenia nieco więcej czasu oraz wypełniania sporej ilości niezbędnych dokumentów, jednak jest tego warte. Przeciętny termin zwrotu przydomowej instalacji oscyluje w granicach od 5 do 8 lat, jednak biorąc pod uwagę system dofinansowań, instalacja może przynieść szybszą refundację. Na szybkość zwrotu instalacji fotowoltaicznej wpływ ma nie tylko dotacja, ale również ilość oraz cena energii zużywanej na bieżąco, a także wartość podatku VAT.

Aspekty dotyczące wydajności są kluczowe przy zakładaniu farmy fotowoltaicznej. Dobrej jakości panele o wysokiej wydajności będą w stanie przekształcić większą ilość światła słonecznego na energię elektryczną, co pozwoli na osiągnięcie lepszych wyników w zakresie produkcji energii i uzyskania szybszego zwrotu z inwestycji. Dodatkowo wydajne ogniwa PV mogą być także bardziej odporne na zmienne warunki pogodowe, a to z kolei przełoży się na stabilność ich działania.

Wybór oraz działanie paneli

W Polsce oraz na całym świecie fotowoltaika staje się coraz bardziej powszechna, tym samym zwiększył się dostęp do różnych źródeł na jej temat. Niestety, nie wszystkie z nich są autentyczne, dlatego przed podjęciem decyzji o instalacji wypadałoby podnieść poziom świadomości oraz wiedzy o PV. Jakie pytania powinniśmy sobie zadać, żeby dokonać rozważnego zakupu? Które aspekty należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić optymalne działanie systemu fotowoltaicznego? Odpowiedzi na te i inne pytania stanowią klucz do podjęcia świadomej decyzji dotyczącej paneli fotowoltaicznych.

Którą konfigurację wybrać?

System fotowoltaiczny składa się z modułu, falownika, konstrukcji i mocowań. Istnieją dwa rodzaje magazynowania energii: On-grid (zakład energetyczny przechowuje nadmiar) i Off-grid (z akumulatorami). Pierwszy z nich jest popularniejszy ze względu na niższe koszty oraz możliwość sprzedaży swojej energii. Kolejny za to zyskuje uznanie szczególnie w miejscach bez dostępu do sieci. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb i warunków lokalnych.

W jakim miesiącu i w jakich godzinach panele fotowoltaiczne produkują najwięcej prądu?

Najlepszy okres efektywności trwa od maja do września, przy czym zazwyczaj największa wydajność przypada na czerwiec, lipiec i sierpień. W ciągu dnia panele fotowoltaiczne osiągają szczyt swojej mocy zawsze około południa, mniej więcej od 11:30 do 12:30.

Kwestia wyboru miejsca zawsze budzi wiele pytań, dlatego opłaca się zaczerpnąć nieco informacji również na ten temat. Instalacja prywatnego magazynu energii do domu jest stosunkowo prosta, ponieważ wystarczy posiadać grunt o odpowiedniej powierzchni lub dach czy inny obszar. Szeroki wybór systemów montażowych nie dyskwalifikuje żadnych płaskich pokryć. Jeżeli wiemy już, gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne, teraz warto zorientować się w kontekście ich wytrzymałości.

Jaka jest żywotność systemu fotowoltaicznego?

W związku z najnowszymi ulepszeniami, według producentów, czas działania paneli szacuje się od 20 nawet do 35 lat – może to świadczyć o ich doskonałej konstrukcji oraz niezawodności. Ponadto wiele instalacji fotowoltaicznych ma możliwość funkcjonowania nawet dłużej niż okres gwarancji, oczywiście przy odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji.

Gdzie oddać zużyte panele fotowoltaiczne?

Z upływem czasu panele podlegają naturalnej degradacji, tracąc wówczas swoją pierwotną wydajność – jest to jak najbardziej normalne zjawisko. Największymi czynnikami powodującymi spadek ich mocy są natężenie promieniowania UV i ekstremalne warunki pogodowe – w tym gradobicie. Produkcja energii paneli PV z roku na rok spada w tempie średnio 0,5%, dlatego po upływie 25 lat można zacząć zastanawiać się nad ich utylizacją. Recyklingiem modułów zajmują się odpowiednie firmy, które zrobią to w bezpieczny, zgodny z obowiązującym prawem sposób.

Panele fotowoltaiczne są nie tylko ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii, ale także opłacalną inwestycją dla właścicieli domów i przedsiębiorstw. Rozważając ich instalację, należy zrozumieć sposób, w jaki działają, przeanalizować korzyści oraz koszty związane m.in. z utrzymaniem mechanizmu. Instalacja fotowoltaiki może przynieść znaczące oszczędności w dłuższej perspektywie oraz przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Niestety, podstawowym błędem jest brak pytań, które warto by było skierować do profesjonalistów – producentów lub po prostu hurtowni paneli PV. Trzeba podkreślić, że tutaj chodzi o nasze pieniądze, a także bezpieczeństwo, zatem wszelkiego rodzaju zagwostki muszą zostać rozstrzygnięte jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na temat cookies.